Azorské ostrovy

Uprostřed Atlantiku

Azorské ostrovy, nebo téže zkráceně Azory, se nacházejí asi v jedné třetině cesty z Evropy na Americký kontinent uprostřed Atlantského oceánu. Je to odtud necelých 1.500 kilometrů západním směrem od Portugalska. Souostroví je tvořeno devíti trvale osídleným ostrovy. Počet stálých obyvatel se pohybuje kolem čtvrt milionu.

Sao Miguel

Největším z Azorských ostrovů je Sao Miguel, na jehož území se nachází také hlavní město ostrova Ponta Delgada. V dřívějších dobách byl hlavním zdrojem příjmů Azor rybolov a zemědělství. V posledních letech získávají na významu též příjmy z turistického ruchu.

Zastávka na cestě mezi Evropou a Amerikou

Již v minulosti sloužily Azorské ostrovy coby místo, kde se stavěly zaoceánské lodě na své cestě mezi Evropou a Amerikou. Na ostrovech se z tohoto důvodu nachází celá řada významných přístavů. Je zde umístěna i komunikační stanice, přes kterou vedou zaoceánské kabely, spojující evropský a americký kontinent.

Sopečný původ

Azorské ostrovy jsou, podobně jako například ostrovy Kanárské, sopečného původu. I v současnosti je oblast Azor tektonicky aktivní. To, co dnes vnímáme jako Azory, jsou fakticky vrcholky dávných podmořských sopek. Nejvyšším vrcholem na ostrově je hora Ponta do Pico. Ta se šplhá do nadmořské výšky 2.351 metrů. Zajímavostí je skutečnost, že Ponta do Pico je současně nejvyšší horou celého Portugalska, pod které Azorské ostrovy patří.

Příjemné počasí po celý rok

Počasí a podnebí na Azorských ostrovech se dá charakterizovat slovním spojením věčné jaro. Teplý Golfský proud zde významně ovlivňuje podnebí. Ani během zimních měsíců tady teploty neklesají pod 15 stupňů Celsia. V létě působí Golfský proud opačně a tudíž se tady jen zřídkakdy mohou turisté setkat s teplotami nad 25 stupňů.

Atraktivní destinace pro dovolenou

Vzhledem k podnebí, které na Azorech panuje, sem turisté nepřijíždí kvůli tomu, aby tu strávili typickou letní dovolenou u moře. Podobně jako souostroví Madeira, které také náleží Portugalsku, jsou i Azorské ostrovy skvělou destinací pro dovolenou těch jedinců, kteří preferují aktivní dovolenou a rádi se věnují například pěší turistice nebo poznávání navštívených zemí.

Ráj potápěčů

Pobřeží Azorských ostrovů je velmi členité a spíše skalnaté. Protože se na ostrovech nachází jen skutečně málo pláží a příboj nemůže vířit písek tak typický pro pláže v klasický turistických destinacích, jsou Azory ideálním místem pro dovolenou příznivců přístrojového potápění. Ve vodách okolo ostrovů čeká na potápěče bohatý podmořský život. Pod hladinou mohou obdivovat jak rozsáhlé korálové útesy, tak také nejrůznější mořské živočichy včetně rejnoků, žraloků a mořských želv. U ostrovů se též často zdržují velryby. Za nimi z místních přístavu několikrát denně vyplouvají turistické lodě.

Turistika

Turisté, kteří rádi poznávají i něco více z navštívené země než pouze hotelový rezort. Nejbližší pláže v jeho okolí, by určitě neměli vynechat návštěvu ostrova Sao Miguel. V turistických průvodcích je možné se dosti často dočíst, že Sao Miguel reprezentuje celé Azory na velmi malém území. Návštěvníci ostrova si tady mohou užít jak klidné procházky zdejšími věčně zelenými údolími, tak také fyzicky náročné horské túry a stejně tak mohou navštívit rušné ulice hlavního města Azor.

Jezero Lagoa do Fogo

Milovníci přírody by v žádném případě neměli zapomenout na návštěvu jezera Lagoa do Fogo, což by se dalo do češtiny přeložit jako Ohnivá laguna. Jezero se nachází vysoko v kráteru bývalé sopky. Jeho voda je stále ještě horkou sopečnou horninou, ležící v jejím nitru, ohřívána. Na ostrově se současně nalézá největší kráter Azor s názvem Caldeira das Sete Cidades, jehož průměr dosahuje více než dvanácti kilometrů.