Souostroví Madeira

Magická Madeira

Dle mnohých zkušených cestovatelů je ostrov Madeira údajně jedním z nejkrásnějších ostrovů celého Atlantického oceánu. Ostrov se společně s nedalekým Porto Santo nachází asi 700 kilometrů východně od pobřeží Maroka. Politicky patří souostroví Portugalsku, i když je uznávané jako svrchovaná a velmi autonomní oblast. Od Portugalska leží Madeira asi 1.000 kilometrů jihozápadním směrem.

Geografie Madeiry

Stejně jako většina ostrovů v Atlantiku, ke kterým patří například Kanárské ostrovy, Kapverdy nebo Azorské ostrovy, je i Madeira sopečného původu. Není se tedy vůbec co divit, že i když má Madeira jen asi 50 kilometrů na délku a něco kolem 20 na šířku. Nejvyšší vrchol ostrova Pico Ruivo se šplhá ještě o téměř 300 metrů výše než nejvyšší hora České republiky. Pico Ruivo je vyhaslá sopka a její vrchol se nachází ve výšce 1.862 metrů nad mořskou hladinou. Jednotlivé ostrovy madeirského souostroví jsou vrcholky starých podmořských sopek. Hloubka moře nimi se pohybuje kolem úctyhodné hodnoty téměř 4 kilometrů.

Golfský proud

Počasí na ostrovech v průběhu celého roku velmi ovlivňuje teplý Golfský proud. Teplota vody kolem ostrova Madeira ani v zimě neklesá pod 18 °C, což dalo vzniknout označení ostrov věčného jara. Právě toto příhodné podnebí láká celoročně na Madeiru sposuty turistů nejen z Portugalska, ale z celé kontinentální Evropy. I mezi českými turisty začíná Madeira získávat rok od roku větší popularitu a každoročně si ji volí jako cíl své dovolené více a více Čechů.

Centrální ostrov

Hlavním ostrovem celého souostroví je stejnojmenný ostrov Madeira. Na něm se nachází i hlavní město a správní centrum Funchal. Návštěvníci, kteří přilétají na ostrov strávit dovolenou, bývají nejčastěji ubytováni právě na tomto ostrově. Na Madeiře také žije drtivá většina z téměř čtvrt milionu obyvatel souostroví. Na sousedním ostrově Porto Santo je k trvalému pobytu hlášeno jen necelých 5.000 stálých obyvatel. Je tedy zřejmé, že právě na Madeiře se také nachází největší množství hotelů a dalších ubytovacích kapacit, stejně jak jako obchodů, zábavních podniků a vůbec celé turistické infrastruktury.

Na Madeiře je stále co dělat

A co Madeira svým návštěvníkům nabízí? Kromě celoročního příznivého počasí a možnosti koupat se v příjemně teplém moři mohou se mohou její hosté věnovat spoustě dalších volnočasových aktivit. V turistických centrech mají možnost vyzkoušet celou řadu vodních a plážových sportů. Mohou si kupříkladu vypůjčit loďku nebo člun a dále od pobřeží se věnovat například potápění nebo rybaření. V poměrně hornatém vnitrozemí se zase nabízí celá řada tras pro pěší turistiku, ze kterých mohou turisté volit stezky odpovídající jejich zkušenostem a fyzické zdatnosti. V nabídce jsou jak jednoduché a nenáročné trasy, tak i těžké stezky určené zdatným chodcům.

Výpravy za velrybami

To ale není všechno. Madeira, stejně tak jako většina turisticky oblíbených destinací, má svůj unikát, na který jsou ostrované právem hrdi a náležitě pyšní. Každým rokem totiž proplouvají dvacetikilomoetrovnou úžinou mezi hlavním ostrovem a ostrovem Desertas velryby a místní velrybáři, kteří byli přinuceni po vstupu Portugalska do EU s lovem těchto úžasných tvorů přestat, dnes vozí na svých lodích turisty na pozorování těchto majestátných zvířat.

Jedinečné zážitky

Ostrov Madeira má zkrátka všechny předpoklady pro to, aby svým návštěvníkům splnil všechna jejich přání. Ti pak odtud odlétají plni dojmů a nevšedních zážitků. A když se navíc někomu podaří sehnat a zakoupit letecký zájezd na Madeiru se zajímavou last moment slevou, bude tato příjemná skutečnost jen onou pomyslnou třešničkou na pověstném dortu.