Řecký ostrov Alonissos

Nepoznané Řecko

Kdo si zamiloval Řecko a jeho úžasná letoviska jak na řecké pevnině, tak na četných ostrovech v Jónském a Egejském moři a je ochoten trochu riskovat a počkat si na nějaký zajímavý zájezd s last minute slevou, toho možná každé léto čeká rozhodování o tom, do které části Řecka se vypraví na dovolenou. Zajímavým tipem může být například atraktivní letecký last moment zájezd na Alonissos, který je z pohledu cestovního ruchu stále ještě určitou raritou.

Alonissos

Ostrov Alonissos

Nachází se asi 3 kilometry severovýchodním směrem od ostrova Skopelos. Jemu a sousednímu ostrovu Skiathos se také někdy přezdívá diamanty severních Sporad. V last minute nabídkách se tak často nevyskytuje. Občas se ale dá na nějaký last moment zájezd se zajímavou slevou narazit. Protože na ostrově není letiště, turisté jsou do letovisek na Alonissosu dopravováni trajekty z nedalekého Skiathu. Na něm se nachází mezinárodní letiště.

Na velikosti nezáleží

Má rozlohu jen něco málo přes 60 kilometrů čtverečních a počet obyvatel se blíží pouhým 3 tisícům. I to je důvodem, proč zatím stále ještě není příliš dotčený cestovním ruchem a turisté přijíždějící na Alonissos na zájezdy tu nalézají hlavně klid a pohodu.

Alonissos moře

Opravdová přírodní lékárna

Říká se, že na ostrově Alonissos se prý dají pozorovat jedny z nejhezčích západů slunce v celém Středomoří. Bývá také někdy nazýván přírodní lékárnou. Během procházek po okolí hotelu nebo apartmánu lze téměř na každém kroku narazit na nějakou z léčivých bylin. Ty rostou na ostrově skutečně v hojném množství.

Unikátní národní park

Zajímavostí je, že v roce 1992 byl Alonissos řeckou vládou vyhlášen národním mořským parkem. Ve vodách kolem ostrova žije posledních několik stovek jedinců tuleňů středomořských. Jedním ze základních pilířů parku je ochrana právě těchto mořských savců. Tuleni jsou však velmi plachá zvířata. Nedá se tudíž počítat s tím, že turisté budou mít možnost je během dovolené na Alonissosu, třeba při plavbě kolem pobřeží, spatřit v nějakých větších hejnech.

Alonissos útesy

Historie ostrova

Kdo se dost nabaží přírody, může se vydat na výlet do městeček Alonissos nebo Patitiri. Hlavní město Alonissos zničilo v roce 1965 zemětřesení. Správa ostrova byla zdejšími úřady přesunula do přístavu Patitiri. Během návštěvy přístavního městečka mohou turisté na dovolené na ostrově nejen obdivovat historické stavby, ale také si zde nakoupit suvenýry nebo si dát v některé z místních kaváren výbornou řeckou kávu. Kdo má rád pokrmy z mořských plodů, nesmí vynechat ochutnávku čerstvých ryb. Ty vám místní kuchaři delikátně upraví na všemožné způsoby.

Koupání na Alonissu

Na dlouhých plážích Alonissu mohou návštěvníci ostrova během last moment zájezdů (pokud se jim je podaří v nějaké cestovní kanceláři specializující se na Řecko sehnat) v klidu relaxovat a čerpat síly do dalších pracovních a všedních dnů. Nedotčená příroda a minimum turistů je určitě devizou, kterou bude ostrov bodovat u mnoha jedinců, kteří se chystají na dovolenou do Řecka.