Ostrov Zakynthos

Obecně o Zakynthu

Mezi turisty nejen pro last moment dovolenou oblíbený ostrov Zakynthos. Ten je možné v některých propagačních materiálech o řeckých ostrovech též nalézt pod jménem Zante. Geograficky leží v Jónském souostroví západně od řecké pevniny. Co do rozlohy je jeho třetím největším ostrovem. Spolu s blízkými ostrovy Lefkada a Kefalonia tvoří ostrovní uskupení, jež je možné nalézt jižně od oblíbeného Korfu.

Lákadla Zakynthu

Co do morfologie je povrch ostrova pestrý a různorodý. Kupříkladu v jižní části Zakynthu je možné ve vnitrozemí nalézt úrodná pole. Při pobřeží se nalézají zálivy s blankytně modrou vodou, které tu za tisíciletí vytvořil mořský příboj. A v neposlední řadě i ta největší lákadla pro last moment cestu na ostrov Zakynthos: nádherné pláže se zlatavým pískem. S ostrovním jihem pak kontrastuje severní část, která je charakteristická svými strmými horami, příkrými útesy a vcelku drsným vzhledem. A právě tady je ještě možné i v současné době navštívit tradiční zapadlé horské vesničky, v nichž jejich obyvatelé udržují své dávné tradice a původní způsob života.

Podnebí ostrova Zakynthos

Díky zeměpisné poloze Zakynthu tady panuje subtropické klima a během hlavní turistické sezóny se zde teploty obvykle dostávají nad 30 stupňů Celsia. Turisté, kteří se rozhodli navštívit ostrov Zakynthos během léta třeba na last moment zájezdu, se tu se srážkami prakticky nesetkají. Většinou po celou dobu pobytu na ostrově budou mít nad hlavou blankytně modrou oblohu s minimem oblačnosti. Zato v zimě je srážek dostatek. Proto bývá ostrov Zakynthos často nazýván Ostrovem vůní nebo také Květinou východu. Tyto přezdívky získal díky své bujné vegetaci, která v důsledku vydatných zimních srážek dobře prosperuje.

Ostrovní příroda

Turisté se na Zakynthu nejčastěji setkají s olivovníky a vinicemi. Jejich plody patří k typickým produktům tohoto řeckého ostrova. Na ostrově Zakynthos se také daří nejrůznějším citrusů. Nejen mezi turisty jsou tady oblíbené zejména vynikající grepy.

Zakynthoské pláže

O tom, že Zakynthos je skutečně jedinečnou destinací a jeho pláže s povrchem z jemného písku patří k tomu nejlepšímu, co může Středomoří nabídnout. O tom svědčí i skutečnost, že se zde jako na málo místech pobřeží Středozemního moře rozmnožuje želva Caretta Caretta. Ta se stala jakýmsi neoficiálním symbolem ostrova. Na několika plážích, kde je tento mořský plaz klade svá vejce, je v některých obdobích omezen provoz. To proto, aby nebyly želvy během kladení vajec rušeny.

Ideální místo pro rodinnou dovolenou

Většina pláží na ostrově Zakynthos má povrch z jemného písku sněhobílé nebo zlatavé barvy a do moře se svažuje jen pozvolna. Tento fakt určitě přivítají rodiče, kteří se rozhodli vzít s sebou na last moment dovolenou k moři do Řecka své ratolesti. Stejně tak bude profil zdejších pláží maximálně vyhovovat jedincům, kteří nejsou příliš dobrými plavci. Průzračně čistá voda podél pobřeží pak nádherný dojem ze zdejších pláží jen umocňuje.

Zajímavá místa na Zakynthu

Asi nejznámější hnízdiště želv se nachází v zálivu Laganas. Právě v tomto regionu je nutné počítat s opatřeními k ochraně těchto vzácných tvorů. Některé pláže bývají po západu slunce uzavřené, jinde je zase třeba se chovat obezřetně.

Výlety za poznáním

Na ostrov Zakynthos však cestují i turisté, kteří se chtějí věnovat nejenom oblíbenému plážovém lenošením. Ti chtějí též poznávat jedinečné krásy ostrova. K nejvyhledávanějším výletním místům patří bezpochyby známá Pláž ztroskotání Navagio v severní části ostrova. Nedaleko je pak možné navštívit též unikátní Modré jeskyně. Ty jsou přístupné pouze po moři a výletní lodě k nim vyplouvají z přístavu Agios Nikolaos. Z tohoto letoviska se dá také vydat i na okružní plavbu podél ostrova.

Zájemci o historii pak určitě nevynechají na návštěvu vesničky Volimes. V ní je k vidění benátská věž a kostel se zajímavými freskami ze 12. století. Významné archeologické naleziště, kde byly vykopány artefakty z doby neolitu, se pak nalézá nedaleko vesničky Keri.

Kam za nákupy?

Za nákupy a zábavou je pak nejlepší vydat se do stejnojmenného hlavního města ostrova Zakynthos. To bylo sice v roce 1953 postiženo rozsáhlým zemětřesením, ovšem zdejším obyvatelům se podařilo město uvést zpět do původní podoby. Nejvýznamnější architektonickou památkou hlavního města je kostel svatého Dionýsa, jež byl pojmenován po patron ostrova.

Ostrovní kuchyně

Součástí poznávání navštívené destinace ne pouze během letní last moment dovolené bývá obvykle i ochutnání místní gastronomie. Jak již bylo napsáno dříve, na celém Zakynthu se nachází řada olivových hájů a olivový olej je tady všudypřítomný. A to ten z ostrova Zakynthos je dokonce údajně jeden z nejlepších v celém Řecku. A tato zdravá potravina dominuje i ostrovní kuchyni. Mimo jiné by bez něj turisté jen těžko mohli ochutnat kupříkladu zdejší specialitu ovčí sýr, který se nakládá právě do ochuceného olivového oleje.