Lesbos (Lesvos)

Ostrov s tradicí

Jak by se dal charakterizovat ostrov Lesbos, tato i mezi cestovateli z České republiky stále populárnější destinace pro dovolenou? Dá se říci, že jen asi těžko by se mezi turisty hledal jedinec, kterému by tento třetí největší řecký ostrov (po Krétě a Evii) neučaroval. Na návštěvníky Lesbu, kterému se také někdy i u nás říká Lesvos, čeká divoká příroda, rozlehlé olivové háje, spousta termálních pramenů a především příjemné středomořské podnebí. To se bezpochyby postará o dokonalé zážitky z dovolené u moře. K tomu všemu je ještě třeba připočítat tradiční ostrovní vesničky a městečka, mohutné středověké hrady a další památky. Při pobřeží se rozkládají překrásné přístavy.

Spousta lákadel

Ve vnitrozemí se dá toulat skrze bujné piniové lesy a všemi smysly vnímat tradiční řeckou atmosféru. Na ostrově Lesbos samozřejmě nemohou chybět lákavá přímořská letoviska, jež se pyšní krásnými plážemi a průzračně čistou vodou v přilehlém moři. Ostrov Lesvos, jenž byl mimo jiné též rodištěm antické básnířky Sapfó, si svým půvabem získal nejen srdce statisíců turistů ze všech koutů světa, ale i nejrůznější umělce. Bodejť by ne, příjemné středomořské klima je ideální k relaxaci a odpočinku.

Vulkanický původ

Podobně jako další ostrovy v Egejském moři, i ostrov Lesbos vděčí za svůj vznik vulkanické činnosti. Na tuto geologickou aktivitu zde ještě v současnosti odkazuje několik desítek horkých termálních pramenů. Východní pobřeží je zvrásněno horami, jejichž svahy jsou porostlé piniovými lesy. Ty na některých místech střídají olivovníky. Věk většiny olivových stromů na ostrově Lesbos se počítá na desítky let. Údajně bylo na celém ostrově napočítáno bezmála 15 milionů kusů. Ostrov Lesbos je tak největším olivovým sadem na světě. Západní pobřeží je naopak drsnější a poměrně suché. Tyto takřka holé pláně se z vnitrozemí svažují až k mořské hladině na západě.

Atraktivní příroda

Lidé nejsou jedinými tvory, kteří si oblíbili podmanivou přírodu ostrova Lesbos. Zejména na jaře, kdy na Lesbu takřka vše rozkvétá, se tady budou dobře cítit milovníci a obdivovatelé přírody. Je až neuvěřitelné, že na tak relativně malému kusu země hnízdí v průběhu roku téměř 400 druhů ptáků. Ostrov Lesvos má na délku něco přes 50 kilometrů. Jeho šířka se blíží 40 kilometrům. Při pohledu z výšky může někomu připomínat dva ostrovy, spojené asi 10 kilometrů dlouhou pevninskou šíjí. Kromě stále oblíbenějšího pozorování zdejší nespoutané přírody se návštěvníci ostrova Lesbos často i věnují i nejrůznějším sportům. K nim patří pěší turistika, cyklistika a samozřejmě též vodní sporty v letoviscích při pobřeží.

Historie

Při procházkách po zdejších městečkách a vesničkách je jasně patrné, že největší vliv na současnou architekturu ostrova Lesbos měli Turci. Však také leží Turecko od Lesbu vzdáleno jen asi 10 kilometrů. Ostrov byl pod tureckou nadvládou téměř 500 let. Z období antiky se zde příliš budov nezachovalo. Milovníci historie se zde ovšem mohou kochat pohledem na desítky a desítky staveb, jejichž vznik je datován do období středověku. Dochovalo se tu několik vojenských pevnosti a v centrech měst jsou k vidění měšťanské domy. Kdo se však vydá dále od pobřeží směrem do vnitrozemí, bude si moci naplno vychutnávat atmosféru původních řeckých vesniček. Zdejší kamenné domky s dřevěnými stropy jsou v rámci celého Řecka unikátní a svědčí o prolínání nejrůznějších stavebních stylů v tomto kouzelném regionu na pomezí Evropy a Orientu.

Pojmenován po bohu

Své jméno získal ostrov Lesbos po jednom z antických bohů. Bůh Lesbos byl synem boha Lapita a vnukem Aeola. Legenda praví že právě na tomto ostrově se oženil s dcerou krále Makarea. Nejvíce však ostrov proslavila antická básnířka Sapfó. Ta však nebyla jedinou osobností starověku, která je s Lesbem spojena. Své filozofické školy měli na Lesvu kupříkladu Aristoteles nebo Epikúros. A nějaký čas zde žil i spisovatel Ezop. V období Trojské války prý na Lesvu zakotvili sám Achilles.

Hlavní město Mytiléna

Hlavní město ostrova Lesbos s názvem Mytiléna leží na jihovýchodním pobřeží. Je největším přístavem na ostrově a též jeho kulturním centrem. Každý z turistů, kteří se rozhodl strávit svou dovolenou na ostrově Lesvos, by měl Mytilénu alespoň na krátký čas navštívit. Je živoucím městem, které určitě stojí za bližší poznání. Trvale zde žije bezmála třicet tisíc ostrovů. To je téměř jedna třetinu všech jeho obyvatel. Ve městě je možné potkat spoustu studentů, kteří navštěvují místní univerzitu. Podobně jako další města na Lesbu, i Mytiléna je charakteristická svou směsicí různých architektonických stylů. Několik antických monumentů tu stojí v těsné blízkosti byzantských chrámů, majestátné kostely ostře kontrastují s tradičními tavernami. Navštívit je samozřejmě možné i moderní restaurace či bary.

Pevnost

Hlavní dominantou města Mytiléna je zdejší pevnost. Tu tady ve 14. století postavili Byzantinci. Za dobu své existence prošla řadou rekonstrukcí. Z hradeb je nádherný výhled po okolí. Turisté s oblibou končí výlet na Mytilénský hrad v nedalekém piniovém háji. Milovníci umění by pak určitě neměli minout zdejší sbírku moderního umění. V místní expozice je možné obdivovat díla takových mistrů, jakými byli Picasso, Matiss nebo Chagall.

Divadlo

K vůbec nejnavštěvovanějším památkám v Mytiléně bezpochyby patří antické divadlo. Stejně jako v dalších částech Řecka, i tady tvořilo divadlo centrum kulturního života ostrovanů. Celková kapacita amfiteátru činila více než 15 tisíc lidí. Jeho stavba je datována do období asi 600 let před naším letopočtem. Díky stavebnímu umění starých Řeků se tato majestátná stavba může pyšnit jedinečnou akustikou. Odborníci ji často srovnávají s věhlasným divadlem v Epidauru. Bohužel do současnosti už se dochovaly jen některé fragmenty. Podle obvodových zdí je ale stále ještě možné si udělat představu o tom, o jak velkolepou stavbu se jednalo.

Akvadukt

Když už je řeč o památkách, v případě ostrova Lesbos je nutné zmínit i zdejší římský akvadukt. Ten je datován do druhého až třetího století. Byl Římany postaven nedaleko vesnice Moria. Důvodem stavby byla potřeba zásobovat hlavní město Mytiléna čerstvou vodou. Původně spojoval tento akvadukt městečko Agiasos s hlavním městem. Protože stavitelé použili jako stavební materiál kvalitní šedý mramor, který se na Lesbu vyskytuje, až do současnosti se zachovala velká část původní konstrukce. V současnosti je tak možné obdivovat původní klenby, oblouky i sloupy.

Pláže

Pro většinu turistů jsou však hlavním důvodem pro cestu na ostrov Lesbos zdejší letoviska a jejich pláže. Celková délka pobřeží Lesbu se blíží 400 kilometrů. Možností, kde se dá vykoupat v příjemně prohřátém a průzračně čistém moři, nabízím tento ostrov skutečně spoustu. Jen tak pro zajímavost, více než tucet pláží na ostrově Lesvos se může pyšnit oceněním Modrou vlajkou.

Pláž Mytiléna

K nejznámějším plážím na ostrově Lesbos patří kupříkladu menší pláž nedaleko hlavního města. Ta je dokonale turisticky vybavená. Její návštěvníci tu mají k dispozici převlékací kabinky, slunečníky, lehátka a třeba i sprchy se sladkou vodou. Pochopitelně nechybí možnost rychlého občerstvení. Protože jde asi o nejatraktivnějším pláž na celém ostrově, vybírá se na ní vstupné.

Prvotřídní místa ke koupání

Jednou z nejkrásnějších pláží na celém ostrově Lesvos je bezpochyby pláž nedaleko letoviska Agios Isidoros. Povrch pláže je tvořen jemnými oblázky a dle mnoha znalců řeckých pláži patří k tomu nejlepšímu, co může Řecko svým návštěvníkům nabídnout. K nejoblíbenějším plážím na Lesvu patří pláž nedaleko městečka Petra. Podobně jako plášť u Mytilény, i tato je dobře turisticky vybavená. Turisté tu mají možnost zapůjčit si lehátka či slunečníky a též se po návratu z moře osprchovat sladkou vodou. Podél pláže se táhne promenáda s restauracemi a tavernami, do nichž je možné zajít buď na něco dobrého k jídlu, nebo třeba jen tak posedět.

Další pláže

Aktivní jedinci určitě zamíří na pláž Molyvos. I povrch této pláže je tvořen oblázky a za svou čistotu získala ocenění Modré vlajky. Kvůli širokým možnostem zábavy a aktivit se zde bude určitě líbit milovníkům nejrůznějších vodních sportů. Turisté, kteří si chtějí na Lesbu během pobytu u vody užívat soukromí, by měli směřovat své kroky na pláž Kampos. Rodiče s malými dětmi si pak určitě zamilují pláž nedaleko letoviska Plomari. Pláž u Plomari se do moře svažuje jen mírně a povrch je tvořen jemným pískem. Nejdelší zdejší pláží je pláž názvem Vatera. Ta se táhne v délce téměř 7 kilometrů podél pobřeží. A i tato pláž získala ocenění za svou čistotu.