Lesbos (Lesvos)

Ostrov s tradicí

Jak by se dal charakterizovat Lesbos? Ostrov, jenž je i mezi cestovateli z České republiky stále populárnější destinací pro letní dovolenou u moře? Dá se říci, že jen asi těžko by se mezi turisty hledal jedinec, kterému by Lesbos, tento třetí největší řecký ostrov po Krétě a Evii, neučaroval. Na návštěvníky ostrova Lesbos, kterému se také někdy i u nás říká Lesvos, čeká spousta příjemných překvapení.

Lesbos, to je divoká příroda, rozlehlé olivové háje, spousta termálních pramenů a především příjemné středomořské podnebí. Zdejší klima se bezpochyby postará o dokonalé zážitky z dovolené u moře. K tomu všemu je však ještě třeba připočítat další lokality, které Lesbos svým návštěvníkům nabízí. Tradiční ostrovní vesničky a městečka ve vnitrozemí, mohutné středověké hrady a další památky. Při pobřeží ostrova Lesbos zase zvou k návštěvě a bližšímu poznání překrásné přístavy.

Spousta lákadel

Ve vnitrozemí ostrova Lesbos se dá toulat skrze bujné piniové lesy. Na takových procházkách může každý všemi smysly vnímat tradiční řeckou atmosféru. Na Lesbu nemohou samozřejmě chybět ani lákavá přímořská letoviska. Ta se pyšní krásnými plážemi a průzračně čistou vodou v přilehlém moři. Lesvos, jenž byl mimo jiné též rodištěm antické básnířky Sapfó, si svým půvabem získal srdce nejen statisíců turistů ze všech koutů světa. Okouzlil i četné umělce. Bodejť by ne! Příjemné středomořské klima ostrova Lesbos je ideální k relaxaci a odpočinku.

Vulkanický původ

Podobně jako další ostrovy v Egejském moři, i Lesbos vděčí za svůj vznik vulkanické činnosti. Na tuto geologickou aktivitu zde ještě v současnosti odkazuje několik desítek horkých termálních pramenů. Východní pobřeží ostrova Lesvos je zvrásněno horami. Svahy zdejších hor jsou porostlé piniovými lesy. Pinie na některých místech střídají olivovníky. Věk většiny olivových stromů na ostrově Lesbos se počítá na desítky let. Celkem bylo na celém Lesvu napočítáno bezmála 15 milionů kusů. Lesbos je tak největším olivovým sadem na světě. Západní pobřeží je naopak drsnější a poměrně suché. Místní takřka holé pláně se z vnitrozemí svažují až k mořské hladině na západě.

Atraktivní příroda

Lidé nejsou jedinými tvory, kteří si oblíbili podmanivou přírodu ostrova Lesbos. Zejména na jaře, kdy na Lesbu takřka vše rozkvétá, se tady budou dobře cítit nejen milovníci a obdivovatelé přírody. Je až neuvěřitelné, že na relativně malému kusu země hnízdí v průběhu roku téměř 400 druhů ptáků. Lesvos má na délku něco přes 50 kilometrů. Jeho šířka se blíží 40 kilometrům. Při pohledu z výšky může Lesbos někomu připomínat dva ostrovy, spojené asi 10 kilometrů dlouhou pevninskou šíjí. Kromě stále oblíbenějšího pozorování zdejší nespoutané přírody se návštěvníci ostrova Lesvos často věnují i nejrůznějším sportům. K nim patří pěší turistika či cyklistika. A samozřejmě též vodní sporty v letoviscích při pobřeží.

Historie

Při procházkách po zdejších městečkách a vesničkách je jasně patrné, že největší vliv na současnou architekturu ostrova Lesbos měli Turci. Však také leží Turecko od Lesbu vzdáleno pouhých 10 kilometrů. Lesvos byl pod tureckou nadvládou téměř 500 let. Z období antiky se zde příliš staveb a dalších památek nezachovalo. Milovníci historie se zde ovšem mohou kochat pohledem na desítky a desítky staveb, jejichž vznik je datován do období středověku. Dochovalo se tu několik vojenských pevností. A v centrech měst jsou k vidění měšťanské domy. Kdo se však vydá dále od pobřeží směrem do vnitrozemí ostrova Lesbos, bude si moci naplno vychutnávat atmosféru původních řeckých vesniček. Zdejší kamenné domky s dřevěnými stropy jsou v rámci celého Řecka unikátní. Svědčí o prolínání nejrůznějších stavebních stylů v tomto kouzelném regionu na pomezí Evropy a Orientu.

Pojmenován po bohu

Své jméno získal ostrov Lesbos po jednom z antických bohů. Bůh Lesbos byl synem boha Lapita a vnukem Aeola. Legenda praví, že právě na Lesvu se oženil s dcerou krále Makarea. Nejvíce však Lesvos proslavila antická básnířka Sapfó. Ta ovšem nebyla jedinou osobností starověku, která je s Lesbem spojena. Své filozofické školy měli na Lesvu kupříkladu Aristoteles nebo Epikúros. A nějaký čas zde žil i spisovatel Ezop. V období Trojské války pak prý na Lesbu zakotvili sám Achilles.

Hlavní město Mytiléna

Hlavní město ostrova Lesbos s názvem Mytiléna leží na jeho jihovýchodním pobřeží. Mytiléna je největším přístavem na celém ostrově. A též jeho kulturním centrem. Každý z turistů, kteří se rozhodl strávit svou dovolenou na ostrově Lesvos, by měl Mytilénu alespoň na krátký čas navštívit. Je živoucím městem, jenž určitě stojí za bližší poznání. Trvale zde žije bezmála třicet tisíc ostrovanů. To je téměř jedna třetina všech obyvatel ostrova Lesbos.

Ve městě je možné potkat spoustu studentů. Ti nejčastěji navštěvují místní univerzitu. Podobně jako další města na Lesbu, i Mytiléna je charakteristická svou směsicí různých architektonických stylů. Několik antických monumentů tu stojí v těsné blízkosti byzantských chrámů. Majestátné kostely zase ostře kontrastují s tradičními tavernami. Navštívit je samozřejmě možné i moderní restaurace či bary.

Pevnost

Hlavní dominantou města Mytiléna je pevnost. Tu tady, na východním pobřeží ostrova Lesbos, postavili již ve 14. století Byzantinci. Za dobu své existence prošla řadou rekonstrukcí. Z hradeb je nádherný výhled po okolí. Turisté s oblibou končí výlet na Mytilénský hrad v nedalekém piniovém háji. Milovníci umění by pak určitě neměli minout zdejší sbírku moderního umění. V místní expozice je možné obdivovat díla takových mistrů, jakými byli Picasso, Matiss nebo Chagall.

Divadlo

K vůbec nejnavštěvovanějším památkám v Mytiléně bezpochyby patří antické divadlo. Stejně jako v dalších částech Řecka, i na ostrově Lesbos tvořilo divadlo centrum kulturního života ostrovanů. Celková kapacita amfiteátru činila více než 15 tisíc lidí. Jeho stavba je datována do období asi 600 let před naším letopočtem. Díky stavebnímu umění starých Řeků se tato majestátná stavba může pyšnit jedinečnou akustikou. Odborníci ji často srovnávají s věhlasným divadlem v Epidauru. Bohužel do současnosti už se dochovaly pouze některé fragmenty. Podle obvodových zdí je ale stále ještě možné si udělat představu o tom, o jak velkolepou stavbu se jednalo.

Akvadukt

Když už je řeč o památkách, v případě ostrova Lesbos je nutné zmínit i římský akvadukt. Ten je datován do druhého až třetího století. Byl Římany postaven nedaleko vesnice Moria. Důvodem stavby byla potřeba zásobovat hlavní město Mytiléna čerstvou vodou. Původně spojoval tento akvadukt městečko Agiasos s hlavním městem. Protože stavitelé použili jako stavební materiál kvalitní šedý mramor, který se na Lesbu vyskytuje, až do současnosti se zachovala velká část původní konstrukce. V dnešní době je tak možné stále ještě obdivovat původní klenby, oblouky i sloupy.

Pláže

Pro většinu turistů jsou však hlavním důvodem pro cestu na Lesbos zdejší letoviska a jejich pláže. Celková délka pobřeží Lesbu se blíží 400 kilometrům. Možností, kde se dá v příjemně prohřátém a průzračně čistém moři vykoupat, nabízím Lesvos skutečně spoustu. Jen tak pro zajímavost, více než tucet pláží ostrova Lesbos se může pyšnit oceněním Modrou vlajkou.

Pláž Mytiléna

K nejznámějším plážím na ostrově Lesbos patří kupříkladu menší pláž nedaleko hlavního města. Ta je dokonale turisticky vybavená. Její návštěvníci tu mají k dispozici převlékací kabinky, slunečníky a lehátka. Ale třeba i sprchy se sladkou vodou. Pochopitelně nechybí možnost rychlého občerstvení. Protože jde asi o nejatraktivnějším pláž na celém Lesbu, vybírá se na ní vstupné.

Prvotřídní místa ke koupání

Jednou z nejkrásnějších pláží na celém ostrově Lesvos je bezpochyby pláž nedaleko letoviska Agios Isidoros. Povrch pláže je tvořen jemnými oblázky. Dle mnoha znalců řeckých pláži patří k tomu nejlepšímu, co může Řecko svým návštěvníkům nabídnout. K nejoblíbenějším plážím na Lesvu patří i pláž nedaleko městečka Petra. Podobně jako pláž u Mytilény, i tato je dobře turisticky vybavená. Turisté tu mají možnost zapůjčit si lehátka či slunečníky. A i tady je možno se po návratu z moře osprchovat sladkou vodou. Podél pláže se táhne promenáda s restauracemi a tavernami. Do nich je možné zajít buď na něco dobrého k jídlu, nebo třeba jen tak posedět.

Další pláže

Aktivní jedinci určitě zamíří na pláž Molyvos. I povrch této pláže je tvořen oblázky. Za svou čistotu získala ocenění Modré vlajky. Kvůli širokým možnostem zábavy a aktivit se zde bude určitě líbit milovníkům nejrůznějších vodních sportů. Turisté, kteří si chtějí na Lesbu během pobytu u vody užívat soukromí, by měli směřovat své kroky na pláž Kampos. Rodiče s malými dětmi si pak určitě zamilují pláž nedaleko letoviska Plomari. Pláž u Plomari se do moře svažuje jen mírně. Její povrch je tvořen jemným pískem. Nejdelší pláží ostrova Lesbos je pláž s názvem Vatera. Ta se táhne v délce téměř 7 kilometrů podél pobřeží. A i tato pláž získala prestižní ocenění Modré vlajky za svou čistotu.